30 July 2015

Përmet, asgjesohen 534 rrënjë hashash

Fenomeni i kultivimit të bimëve narkotike nuk ka të ndalur në Qarkun e Gjirokastrës. Gjatë një aksioni të ndërmarrë ditën e djeshme në rrethin e Përmetit policia lokale njofton për asgjesimin e 534 rrënjëve bimë narkotike Cannabis Sativa. 

324 rrënjë bimë narkotike u evidentuan gjatë kontrollve të ushtruara në fshatin Zhepovë, në vendin e quajtur "Arat e Abazit". Ndërkohë 90 rrënjë hashash janë asgjesuar në vendin e quajtur "Rrahu i Hasanit" më fshatin Vërcishtë si dhe 120 rrënjë në vendin e quajtur "Përroi i Sinjës" në territoret e fshatit Mican. Të njëjtat burime bëjnë me dije policia po punon punën pët identifikimin dhe kapjen e kultivuesve, ndërkohë materialet në ngarkim të kësaj cështjeje i kanë kaluar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Përmet për veprën penale të "Kultivimit të bimëve narkotike", vepër kjo parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.Duket se operacjonet kundër kultivimit dhe trëgtimit të bimëve narkotike janë intesifikuar ndjeshmë kohët e fundit. Vetëm gjatë muajit korrik blutë e Qarkut të Gjirokastrës kanë asgjesuar një shifër rekord prej 11 076 rrënjë hashash.

No comments:

Post a Comment