24 June 2015

lazarat vritet efektivi i reneas

Rebelohet fshati Lazarat, nje i vrare dhe dy efektive te plagosur eshte bilanci tragjik i ndodhur ne oret e para te mengjesit ne kete fshat. Nje vit pas aksionit policor per heqjen e kanabisit , Lazarati rikthen tensionin e luften mes policise e banoreve ku si pas pasoje nje efektiv i Renea ka humbur jeten ndersa kane mbetur te plagosur dy kolege te tij. Ibrahim Basha 31 vjec eshte viktima i identifikuar nga polica si efektiv i Reneas. Ky i fundit mbante kete post prej gjashte muajsh ndersa me pare sipas te dhenave policore Basha ka qene pjesmares i disa misioneve ne Afganistan.Nderkaq te plagosur kane mbetur efektivet Jetmir Isarai dhe Perlat Ahmetaj te cilet pasi kane marre ndihmen e pare mjekesore jane derguar me helikopter drejt spitalit te traumes Tirane. Edhe pse policia eshte rezervuar ne informacione mesohet se tensionimi ne fshatin Lazarat ka nisur ne oret e mbremjes se djeshme ku thujase gjate gjithe nates jane degjuar te shtena me arme. Nisur nga kjo situate ne oret e para te mengjesit dhjetra mjete policie u nisen  ne brendesi te fshatit , kohe ne te cilen eshte qelluar edhe mjeti ne te cilin udhetonin tre efektivet qe jane qelluar. Burime konfidenciale bejne te ditur per Tv Kanal 7 se mjeti ka qene ne patrullim kur eshte qelluar nga brenda nje banese e cila tashme eshte pikasur nga policia. Konkretisht efektivet jane qelluar reth ores 09 : 30 , ndersa fatale ka qene per jeten e te riut 31 vjecar. Edhe pse ky i fundit bashke me efektivet jane derguar ne spitalin rajonal “Omer Nishani” te Gjirokatres Ibrahim Basha mesohet se ka mberritur i pajete pasi sipas mjekeve , ky i fundit eshte gjuajtur me plumb ne koke. Dy efektivet e tjere sipas burimeve nga bluta e bardha jane plagosur ne fytyre dhe shpatull. Fshati Lazarat rebelohet edhe nje here nje vit pas aksionit te policise per eleminimin e fenomenit kanabis, i njohur per kete te fundit si nje nga bastionet me te nxehta .Edhe pse policia pergjate gjithe vitit prej qershorit te kaluar ka patrulluar regullisht ne kete zone , ngjarja tragjike e mengjesit te sotem konfirmon prezece te armatimit nga banoret e ketij fshati .Aktualisht edhe ne pranine e efektiveve te policise nga brenda fshatit vijohet te qellohet me arme, ndersa fshati eshte izoluar me mjete te blinduara .Ne nje komunikate per shtyp policia e Gjirokatres ka bere me dije se gjate kontrolleve te ushtruara mengjesin e sotem eshte bere e mundur sekuestrimi i nje automejti tip Benz i bardhe ku jane gjetur dy pushke , nje automatik tip kallashnikov , granate , nje kembez mitralozi , tre qese farmacuetike te dyshuara kokaine si dhe tre aparate celular. Ne komisariatin e policise eshte bere shoqerimi i drejtuesti te mjetit Xh.M.


No comments:

Post a Comment