17 July 2014

Perkujtohen dy heroinat e qytetit te gurte

                                                                                   
Varja e heroinave te qytetit te Gjirokastres Bule Naipi dhe Persefoni Kokedhima ne kete 70 vjetor eshte kujtuar nga BASHKIA Gjirokaster dhe te aferm te heroinave me disa aktivitete. Dita nisi me vendosjen e kurorave me lule ne bustin e heroinave ne qender te sheshit Cerciz Topullit.
Nipi I Bule Naipit Ilir Naipi pjemarres ne ceremoni ndihet I deruar qe qyteti I vet nuk e haron asnjehere kontributin jo vetem te Bule Naipit e cila dha jeten ne lule te rinise port e te gjithe te reneve per liri .Kreu I bashkise Gjirokaster z Bime tha per mediat se nderi I luftes nacional clirimtare eshte nje obligim dhe per kete arsye aktivitet do te jene te shumta pe rte kulmuar ne 29 memtor ne 70 vjetorin e clirimit te vendit . Me 17 korrik 1944 fashistet gjermane varen dy nga vajzat me trime shqiptare.Bule Naipi e Persefoni Kokellima . Bulen e burgosen ne kalane e Gjirokastres, ku qendroi e paperkulurShqiperia ka qene nje nga vendet qe pati shume viktima ne njerez gjate Luftes se Dyte Boterore, kjo pasi shqiptaret nuk i'u nenshtruan pushtuesve, por iu kundervune atyre me te gjitha mjetet. Shume njerez u vrane u pushkatuan dhe u varen nga pushtuesit, vetem pse deshen lirine. Nga 28 mije deshmore qe kane rene per çlirimin e vendit, 39 jane ekzekutuar nga pushtuesit me varje.

No comments:

Post a Comment