15 October 2014

Gjirokastra ne feste. Mbeshtet KombetarenSituata e krijuar në ndeshjen Serbi – Shqipëri është përcjellë me një emocion të veçantë nga sportëdashësit gjirokastritë. Ndeshja është ndjekur me qetësi të plotë deri në minutën  e 41 pikërisht atëherë kur në qiellin u pa të valvitet flamuri i Shqiperisë etnike . 50 minutat  e  tjera deri në marrjen e vendimit të pezullimit të ndeshjes kanë qenë të qeta, por fill pas  këtij momenti me dhjetra makina të tifozëve gjirokastritë kanë dalë rrugëve të qytetit në  shenjë solidariteti me veprimin e kombëtares së tyre në ruajtje të dinjitetit kombëtar.
Makinat e tifozëve kanë lëvizur në lagjen “18 Shtatori “ dhe në zonën e Gjirokastrës muzeale. Çdo veprim i tifozëve është shoqëruar nga këngë të njohura patriotike, Ndërkohë në orët e para të mëngjesit të sotëm qytetarët gjirokastritë janë shprehur në mikrofonin e tv channel 7 se jemi krenarë për kombëtaren shqiptare, Edhe pse ndeshja u ndërpre në minutën e 41 për shkak të incidentit ndodhur pas valvitjes së flamurit të telekomanduar shqiptar , qytetarët e qytetit të gurtë theksuan se shqipëria bëri një lojë të shkëlqyer duke treguar vlerat e kombit shqiptarë përpara botës. Ndërkohë duke dënuar turpin serbë ata shprehen se këto vlera do të tregohen edhe kur skuadra serbe të luajë në fushën shqiptare.Ndeshja Serbi-Shqipëri e vlefshme për kualifikueset për Euro 2016 ashtu sic ishte  menduar prej kohësh do të ishte një ndeshje e vështirë. Edhe pse tifozat shqiptarë nuk u lejuan të bënin tifo për kombëtaren e tyre për të parandaluar ndonjë incident të mundshëm ajo që pritej ndodhi.

No comments:

Post a Comment