21 January 2015

Gjirokastër, Homazhe për Ziver Veizin

                                                                               

Në fshatin Zenelaj të rrethit të Gjirokastrës të afërm, familjarë dhe përfaqësues politikë kujtuan sot me homazhe në varrezat e fshatin Ziver Veizin vrarë në 21 janarë 2011 në protestën e socialistëve para kryemnisistrisë.
Sot pas 4 vjetësh ende familjarët e tij kërkojnë drejtësi .Vëllai i Ziverit, Hiqmet Veizi si dhe kunata e tij në fjalën e tyre për Televizionin Kanal 7 kërkuan të vihet drejtësia në vend pasi nuk është dënur as urdhëruesi dhe as vrasësi i Ziverit,s i dhe 3 viktimave të tjerë që u vranë në Bulevardin Dëshmorët e Kombit katër vite më pare. Ndërkohë përfaqësuesi i PS Gjirokastër Belul Hila theksoi gjithashtu se vetëm me drejtësi mund të prehen të qetë viktimat të cilët u vranë për demokraci. Ishte ekspertiza e FBI amerikane e cila vërtetoi se plumbi që vrau Ziver Veizin kishte dalë nga pistoleta e ish-Komandantit të Gardës Ndrea Prendi. Pas 39 seancash gjyqësore, akuza kërkoi dënimin me 23 vite burg për Prendin. Avokatët mbrojtës këmbëngulën në pafajësinë e tyre, dhe ky ishte dhe vendimi që u dha nga gjykata “Pafajësi”. Prokuroria e apeloi sërish vendimin e pafajësisë për Prendin. Vendimi i dytë i Gjykatës së Apelit kishte zbutur akuzën në “vrasje nga pakujdesia”. Me vendimin e ri asnjë nga të pandehurit nuk u arrestua sërish, por iu njoh si dënim koha e paraburgimit. Është kjo arsyeja që familjret e Veizit kerkojnë drejtësi pasi vrasësit e Ziver Veizit sot janë shpallur të pafajshëm.Protesta e 21 janarit 2011 nisi si një protestë kundër qeversisë së asaj kohe u mbyll me katër viktima, tre të vrarë me armë zjarri në harkun e dhjetë minutave dhe një i plagosur rëndë që do të ndërronte jetë pak ditë më vonë. Të gjithë të qëlluar mes orës 16:00-16:10. Demostruesit Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Hekuran Deda vdiqën atë ditë, shtatë të tjerë u plagosën, mes të cilëve Aleks Nika, i plagosur rëndë ndërroi jetë në një spital në Turqi.

No comments:

Post a Comment